May 2024

• Τάξη: Α
  • Σχολικό Έτος: 2011-2012
  • Τετράμηνο: Α
  • Υποθέματα: Δημιουργία ομάδων, Εύρεση πληροφοριών, Δημιουργία γραπτής εργασίας, παρουσιάσεις των ομάδων και δημιουργία power point.
  • Ερευνητικά ερωτήματα: Ποια είναι τα είδη της θέρμανσης? Ποια επαγγελματικά χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένας τεχνίτης θέρμανσης? Ποιες είναι οι εναλλακτικές πηγές Θέρμανσης? Πηγές εξοικονόμησης ενέργειας?
  • Σύντομη Περιγραφή: Οι μαθητές συμμετείχαν με ενδιαφέρον στο ζητούμενο θέμα γιατί είναι ένας από τους επαγγελματικούς τομείς τους οποίους μπορεί να εργαστούν μελλοντικά. Χρησιμοποιήθηκε το εργαστήριο πληροφορικής του ΣΕΚ και με έρευνα στο ίντερνετ καθώς και φυλλαδίων θέρμανσης αναζητήθηκαν οι πληροφορίες. Οι μαθητές ασχολήθηκαν με διάφορους τομείς της θέρμανσης κτιρίων και ανακάλυψαν σπουδαίες πληροφορίες που θα τους είναι χρήσιμες στην ζωή τους.
  • Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: ΚΟΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ

Παρουσίαση της Ερευνητικής Εργασίας σε μορφή PDF