May 2024

Ερευνητικές εργασίες (projects)

Το σχολείο μας και εμείς

Στοιχεία Ερευνητικής Εργασίας

• Τάξη: Α
  • Σχολικό Έτος: 2011-2012
  • Τετράμηνο: Α
  • Υποθέματα: Το Σχολείο μας, οι μαθητές, οι καθηγητές.
  • Ερευνητικά ερωτήματα: Ποιά η θέση του εσπερινού σχολείου σήμερα; Ποιούς σκοπούς εξυπηρετεί; Τί περιμένουν οι μαθητές και οι καθηγητές από αυτό;
  • Σύντομη Περιγραφή: Οι μαθητές της Α΄ τάξης του τμήματος Υπηρεσιών του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Κορωπίου, κατά το σχολικό έτος 2011-2012, στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας (Project), επέλεξαν να ασχοληθούν με το θέμα: «Το σχολείο μας και εμείς». Η υλοποίηση του προγράμματος τους έδωσε τη δυνατότητα να ασχοληθούν με την ιστορία του σχολείου (κτηριακές εγκαταστάσεις-εξέλιξη μαθημάτων). Με την βοήθεια των δυο ερωτηματολογίων (ένα για τους μαθητές και ένα για τους καθηγητές) τα οποία συνέταξαν, μοίρασαν, συγκέντρωσαν, επεξεργάστηκαν, μπόρεσαν να γνωρίσουν την πραγματικότητα του σχολείου των συμμαθητών και των καθηγητών τους. Οι μαθητές αναζήτησαν, βρήκαν επικοινώνησαν και προσκάλεσαν σημερινούς επιφανείς στους χώρους τους αλλά και χθεσινούς μαθητές νυχτερινών σχολείων, όπως τον καθηγητή του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Παναγιώτη Ιωακειμίδη και τον ηθοποιό Γιώργο Πάντζα. Το πρόγραμμα έδωσε την δυνατότητα στους μαθητές να γνωριστούν μεταξύ τους να συνεργαστούν σε ομάδες, γνωρίσουν την σχολική πραγματικότητα και να διατυπώσουν προτάσεις για την βελτίωση τους.
  • Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: Δαμιανός Μανώλης ΠΕ04 Ανδρίκος Κώστας ΠΕ19

Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε την παρουσίαση της Ερευνητικής Εργασίας