April 2024

To Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κορωπίου

Το 1o Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κορωπίου λειτουργεί από το σχολικό έτος 2006-2007, με ωράριο λειτουργίας από 18:15 έως 22:45, μετά από τη μετατροπή του 1ου Εσπερινού Τ.Ε.Ε. Κορωπίου που είχε ιδρυθεί το σχ. έτος 2001-2002.

Το εσπερινό σχολείο μας από το σχολικό έτος 2003-2004 συστεγάζεται με το 1ο ΕΠΑΛ ΚΟΡΩΠΙΟΥ (πρωινό ωράριο) στο νέο σύγχρονο σχολικό κτιριακό συγκρότημα επί της οδού Κολοκοτρώνη 101, στο Δήμο του Κορωπίου. Στο ίδιο σχολικό κτιριακό συγκρότημα στεγάζεται και το πλήρως εξοπλισμένο 2ο Ε.Κ. Ανατολικής Αττικής (Κορωπίου), όπου εξυπηρετούνται και τα εργαστηριακά μαθήματα της σχολικής μας μονάδας.

Επιδίωξη της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων του εσπερινού σχολείου μας είναι να αναδείξουμε με κάθε τρόπο τις ιδιαίτερες ικανότητες και τις δεξιότητες του κάθε μαθητή, κάνοντάς τον ενεργό συμμέτοχο στην εκπαιδευτική διαδικασία. Στόχος είναι ο απόφοιτος του εσπερινού σχολείου μας, λαμβάνοντας το ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ του ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ και το ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, να διαθέτει, εκτός από τη γνώση και την απαραίτητη τεχνική ? επαγγελματική ειδίκευση, μια πολυσύνθετη προσωπικότητα, ώστε να είναι ικανός να ανταπεξέλθει στις προκλήσεις της κοινωνίας, στη δύσκολη ομολογουμένως εποχή που διανύουμε.

Για να ενημερωθείς για το τρέχον σύστημα του Επαγγελματικού Λυκείου, πάτησε εδώ.

Νέο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο (νέο Σύστημα)

Μπορεί κάποιος να επιλέξει να εγγραφεί στο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο, υπό την προϋπόθεση

• να είναι 16 ετών και άνω
  • να έχει τουλάχιστον Απολυτήριο Γυμνασίου
  • να εργάζεται ή να είναι άνεργος με κάρτα ανεργίας του Ο.Α.Ε.Δ.
  • να ανήκει σε κατηγορία μαθητών οι οποίοι αδυνατούν να φοιτήσουν στο Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο.

Οι Κύκλοι Σπουδών των Εσπερινών ΕΠΑΛ διακρίνονται σε Ομάδες Προσανατολισμού, Τομείς και Ειδικότητες.

Ομάδες Προσανατολισμού

Τομείς

Τεχνολογικών Εφαρμογών

Διοίκησης και Οικονομίας

Υγείας-Πρόνοιας και Αισθητικής-Κομμωτικής

Τομέας Πληροφορικής

Διοίκησης και Οικονομίας

Τομέας Υγείας Πρόνοιας

Τομέας Μηχανολογίας

Τομέας Αισθητικής - Κομμωτικής

Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

Τι χρειάζεται να γνωρίζω για το Νέο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο;

• Τα Εσπερινά Επαγγελματικά Λύκεια (Εσπερινά ΕΠΑ.Λ.) προσφέρουν ένα κύκλο Σπουδών, το «Δευτεροβάθμιο Κύκλο Σπουδών». (Λειτουργούν Α, Β, Γ Τάξεις)
  • Οι απόφοιτοι των Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων δεν έχουν την υποχρέωση πρόσβασης στην «Τάξη Μαθητείας» για τις διαδικασίες πιστοποίησης προσόντων, εφόσον έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 600 ημερομίσθια στην ειδικότητα που αποφοιτούν από τη Γ Τάξη του Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου.
  • Στα Εσπερινά Επαγγελματικά Λύκεια (Εσπερινά ΕΠΑ.Λ.) λειτουργούν 3 Ομάδες Προσανατολισμών (Τεχνολογικών Εφαρμογών, Διοίκησης και Οικονομίας, Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής)
  • Τα Μαθήματα στο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο διακρίνονται ανάλογα με την Τάξη σε μαθήματα Γενικής Παιδείας και μαθήματα Ειδικότητας ανά Ομάδα Προσανατολισμού τα οποία με τη σειρά τους διακρίνονται σε Θεωρητικά και Εργαστηριακά μαθήματα ανάλογα με τον Προσανατολισμό.

Πιο συγκεκριμένα :

Τι τίτλο σπουδών αποκτώ αποφοιτώντας από ένα Επαγγελματικό Λύκειο (Ημερήσιο ή Εσπερινό);

Στους απόφοιτους του «Δευτεροβάθμιου Κύκλου Σπουδών» χορηγείται

• Απολυτήριο Λυκείου (ισότιμο με το Απολυτήριο Γενικού Λυκείου) μετά από ενδοσχολικές Εξετάσεις ή από Πανελλαδικές Εξετάσεις.
  • Πτυχίο Ειδικότητας Επιπέδου 3, μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις
Οι απόφοιτοι της «Τάξης Μαθητείας» μπορούν να συμμετέχουν σε Εξετάσεις Πιστοποίησης Προσόντων (ΕΟΠΠΕΠ) και να λάβουν Πτυχίο Ειδικότητας Επιπέδου 4 από το Υπουργείο Παιδείας και τον ΟΑΕΔ από κοινού

Οι απόφοιτοί μας έχουν ακόμα τη δυνατότητα :

• Να λάβουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
  • Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα τμήματα και τις σχολές των Ανωτέρων και Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων
  • Να εγγράφονται στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.)

Τι επαγγελματικά δικαιώματα έχουν οι απόφοιτοι τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης;

Η νομοθετική κατοχύρωση των διαφόρων επαγγελμάτων τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης αποτελεί αρμοδιότητα των υπουργείων που εποπτεύουν τα επαγγέλματα αυτά. Πληροφορίες για τα επαγγελματικά δικαιώματα διαφόρων ειδικοτήτων της τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης μπορείς να βρείς εδώ και εδώ.

Επίσης τα Επαγγελματικά Περιγράμματα μπορεί να σε βοηθήσουν αφού για κάθε επάγγελμα, αναφέρουν ποιοι πτυχιούχοι μπορούν να τα ασκήσουν, ενώ επίσης παρέχουν πληροφορίες για τις συνθήκες και τις προοπτικές κάθε επαγγέλματος.

Τι χρειάζεται να γνωρίζω για το Νέο Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο;

• Τα Ημερήσια Επαγγελματικά Λύκεια (Ημερήσια ΕΠΑ.Λ.) προσφέρουν 2 κύκλους Σπουδών :
    • το «Δευτεροβάθμιο Κύκλο Σπουδών»
      • λειτουργούν Α, Β και Γ Τάξεις (διάρκεια 3 χρόνια)
      • οι προαγόμενοι από την Α Τάξη του Ημερήσιου ΕΠΑΛ δικαιούνται να εγγραφούν στην Β Τάξη του Ημερήσιου ΓΕΛ.
    • το «Μεταδευτεροβάθμιο Κύκλο Σπουδών», την «Τάξη Μαθητείας».
  • Η «Τάξη Μαθητείας»
    • είναι προαιρετική και αποτελεί την εκπαίδευση στο χώρο εργασίας.
    • εγγράφονται σε αυτή οι κάτοχοι Απολυτηρίου και Πτυχίου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
    • εφαρμόζει το δυϊκό σύστημα εκπαίδευσης (μαθητείας) του ΟΑΕΔ
    • έχει διάρκεια 1 έτος
    • πραγματοποιείται
      • στο χώρο εργασίας: Μαθητεία με Εκπαίδευση
      • στο σχολείο : Μάθημα Ειδικότητας και Προπαρασκευαστικά Μαθήματα Πιστοποίησης

Γενικές πληροφορίες

Στους αποφοίτους του ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΠΑ.Λ. χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, καθώς και πτυχίο ειδικότητας επιπέδου 3 της περ. γ' της παρ.1 του άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α). Οι απόφοιτοί μας έχουν τη δυνατότητα :

• Να λάβουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
  • Να εγγράφονται στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.)

Στο 1ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κορωπίου φοιτούν εργαζόμενοι μαθητές - τριες, η φοίτηση είναι τριετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α', Β', και Γ'